Dzień „otwartych drzwi” 2023

22 kwietnia 2023 r. odbył się w naszym seminarium Dzień „otwartych drzwi”. Była to jedna z wielu inicjatyw, które dotyczą powołania do kapłaństwa.

Relację z tych wydarzeń przygotował ks. Mariusz Frukacz z gazety „Niedziela”:

Msza św. w kościele seminaryjnym, zajęcia liturgiczne, Krąg Biblijny, spotkanie z klerykami i wychowawcami seminaryjnymi, ale także gry i zabawy dla najmłodszych uczestników, złożyły się na program tego wydarzenia. Na spotkanie przybyło 67 chłopców z różnych parafii archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, m.in.: z Częstochowy, Radomska, Zawiercia, Dąbrowy Górniczej, Białej k. Wielunia.

– Ten „Dzień Otwartych Drzwi” to jedna z wielu inicjatyw jakie podejmuje nasze seminarium w kwestii powołań do kapłaństwa. Seminarium organizuje również spotkania formacyjne dla ministrantów, lektorów, akolitów, ceremoniarzy oraz dla młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie. Oczywiście bardzo ważna jest Niedziela Powołań w parafiach. Czymś pięknym i ważnym byłoby pokazanie seminarium dzieciom pierwszokomunijnym, które razem ze swoimi duszpasterzami pielgrzymują na Jasną Górę – podkreślał ksiądz rektor, Ryszard Selejdak.

Kleryk Maciej Szymczykiewicz mówił, że w samej nazwie „Dzień Otwartych Drzwi” zawarte jest to, co dzisiaj chce nam przekazać Kościół i papież Franciszek, że trzeba otworzyć drzwi, tak jak wcześniej też wołał św. Jan Paweł II. – Pan Jezus czasem puka od wewnątrz w Kościele, jak naucza papież Franciszek. Dla nas kleryków takie wydarzenie, jak to dzisiejsze, jest szansą na to, aby otworzyć własne horyzonty i możliwość spotkania się z tymi, którzy przyjeżdżają z konkretnych rodzin i parafii. Oni przyjeżdżają z własnymi doświadczeniami. Myślę, że w ten sposób dla nich Kościół jest miejscem odnalezienia się jak w rodzinie. Takie spotkania pokazują nam również to jak w przyszłości ma wyglądać nasze kapłańskie życie, które ma oznaczać otwarcie serc, Kościołów, plebanii i wspólnot dla ludzi, którzy przyjdą do nas. Być może takie spotkanie dla drugiego człowieka będzie przełomem w jego życiu.

Pełna treść relacji jest dostępna w internetowej oraz papierowej wersji „Niedzieli”